Kodeks dobrych praktyk

 

Interesy z nami to zawsze lot pierwszej klasy. Dokładamy wszelkich starań, aby być źródłem inspiracji dla konkurencji pod względem profesjonalizmu. 

Tworzymy wspólnotę 

 

W Effective Advisor pracujemy do późna, aby rozwiązać naglące potrzeby przedsiębiorstw oraz konsumentów. Razem budujemy społeczność. 

 

Prowadzimy odpowiedzialny biznes

Jesteśmy członkiem Centrum Inicjatyw Zawodowych oraz Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Nauki

 

Synergia Kancelaryjna

 

Jeden problem, kilka rozwiązań. Łącząc z sobą podejście prawne i finansowe uzyskujemy uniwersum możliwości

 

Współpraca 

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, energię i świeżą krew. Szukamy partnerów i współpracowników, mających nawyk nieustannego doskonalenia się

 

785 -474-107

biuro@effectiveadvisor.pl


Wypełnij formularz on-line

Kupić czy nie kupić nieruchomość? O to jest pytanie!

Część klientów zastanawia się nad zakupem nieruchomości. Kluczowym pytaniem na które warto sobie odpowiedzieć jest to czy to dobry moment na zainwestowanie w nieruchomości? W którym momencie cyklu koniunkturalnego się znajdujemy? I jakie to ma przełożenie na zakup nieruchomości. 

 

Sytuacja na rynku nieruchomości

 

Mamy rekordowe ceny nieruchomości (poziom już przekracza ceny, jakie były w 2009r.) i 

 trend wzrostowy wartości nieruchomości się utrzymuje, jednak tempo wzrostu spada. Część deweloperów już widzi, że szału nie będzie. Budowa nowych mieszkań spadła o 4.5% względem poprzedniego roku. 

 

Sytuacja na rynku finansowym 

 

Pojawił się tani pieniądz na rynku, przez fakt obniżenia stóp procentowych, co zwykle jest impulsem do zakupu nieruchomości. Polakom też przestaje się opłacać trzymać pieniądze na lokacie[1], więc część przerzuci je w zakup nieruchomości. Pewnie raczej działek („ziemia jeść nie woła”) trzymających wartość mimo kryzysów, niż mieszkań, które generują dodatkowe koszty. Pandemia zmienia rynek: jak ktoś chciał kupić mieszkanko na najem to się powstrzyma bo - stan na 8.1. - najem krótkoterminowy jest nielegalny, a najem długoterminowy, przez fakt „ubycia” z rynku studentów, mniej konkurencyjny/zyskowny. 

 

Sytuacja społeczno-gospodarcza

 

Największymi graczami na rynku jest pandemia i rząd, który próbuje ja ugasić, ale tak nie do końca. To pandemia wyznacza zdolności ludzi do generowania dochodów - zachorowałeś/ miałeś kontakt z osobą chorą, nie zarabiasz. I też pośrednio, przez obawę zachorowania wpływa na zachowania ludzi, ograniczając ich kontakty zawodowe i towarzyskie. Drugim aktorem jest rząd jako „nieudolny strażak”, który chce ugasić pożar, ale wszystko mu przeszkadza. Jest „zakładnikiem wolności kataryn i Januszy”, którzy przyznali sobie prawo do narażania zdrowia i życia innych. 

 

Po 12 miesiącach pandemii wszyscy rozumieją zależność. Pandemia będzie trwała, firmy będą zamknięte. Firmy będą zamknięte, ludzie zaczną mniej zarabiać. Ludzie zaczną mniej zarabiać, będzie sprzedawanych mniej mieszkań. W połączeniu z tanim pieniądzem wywoła to kryzys gospodarczy podobny do tego z 2009r.[2] - bańka spekulacyjna pęknie, i wszystko zacznie się od nowa - o kredyt będzie trudno, ceny mieszkań będą niższe. 

 

NIERUCHOMOŚCI GODNE INWESTYCJI 

 

Co warto kupić w chaotycznej gospodarce, w której każde wystąpienie premiera, może powodować zmiany w działaniu licznych przedsiębiorstw? 

 

Okazje. Warto rozglądać się za okazjami. Teraz jest masa upadłości/postępowań restrukturyzacyjnych i pojawiają się perełki. Kto jeszcze ma to pozbywa się nieruchomości, by odzyskać płynność finansowa. Epidemia nie będzie trwała wiecznie. Jeśli nie będzie kryzysu, to nieruchomość się odsprzeda z zyskiem. Wszystko zależy od preferencji inwestor: sprzedaż „na flipa” z wyjściem po 2-6mc, czy spekulacja na dłuższy okres, aż gospodarka odżyje. Warto mieć przygotowaną gotówkę, bo tu miesiąc czasu to wieczność. I jak nigdzie wyraźnie widać znaczenie powiedzenia „jeden dolar dziś, to dwa jutro”. 

 

Co jeszcze? Ziemie. Ziemi jest ograniczony wolumen, ziemi nie przybywa. Co więcej: ziemia nie wymaga wysokich kosztów. Widać wyraźnie na  krakowskim rynku, że już w tej chwili deweloperom brakuje działek pod budowę i ta tendencja się utrzyma. Działki będą trzymać swoją wartość. 

 

A reszta? Jeśli ktoś ma palącą potrzebę aby nabyć teraz lokal, to „tani pieniądz” będzie korzystnym dla niego rozwiązaniem. Jednak musi się liczyć z tym, że w perspektywie max 2 lat, ceny zaczną spadać, więc żeby odzyskać zainwestowane środki, będzie musiał czekać najmniej dekadę. Jest więc to rozwiązanie dla osób, które są pewne, że ich umiejętności pozwolą się im utrzymać na rynku, pomimo kryzysu. I chcą kupić lokal/ dom dla siebie na długie lata. 

 

 

 

 

[1] bo lokata nie pokrywa już nie tylko wysokości rzeczywistej inflacji (tj. Za te 100pln co wpłacimy na lokale nabędziemy mniej chleb, Ciastków i pierogów, więc teraz to lepszy moment konsumpcji), ale również zaczynają się pojawiać oferty, które wprost dadzą nam nominalnie mniej środków niż wpłaciliśmy. 

[2] Dość proste. Kto może nabierze kredytów, a później z przyczyn losowych nie będzie wstanie spłacać. Nieruchomość będzie trzeba sprzedać, ale rynek wtedy będzie inny - cena nieruchomości nie pokryje wysokości kredytów. Kryzys będzie się napędzać, a banki będą upadać. 

 

 

 

08 stycznia 2021

Doradca finansowy, Prawnik, Przedsiębiorca

Studiował Prawo na WPiA UJ, autor pracy mgr "Istniejące problemy z nieistniejącym prawem - fikcje prawa cywilnego".  Z doradztwem finansowym związany od dekady. Prowadzi własną działalność gospodarczą F.H.U Acurg, a także jest prezesem w spółkach z branży sanitarnej, marketingowej oraz transportu. 

Prywatnie bardzo lubi literaturę faktu, zwłaszcza biznesowe książki i  filmy dokumentalne, amatorsko uprawia sport (bieganie, rower, pływanie). 

Konrad Tytus Gruca

Effective Advisor sp. z o.o.

ul. Komuny Paryskiej 110A

32-020 Kraków

KONTAKT